Twój dzień zaczyna się i kończy w sypialni. Dlatego tak ważne jest dopasowanie łóżka i materaca do Twoich potrzeb. Na pierwszym miejscu postaw na komfort, czyli odpowiedni materac - jakość snu jest bardzo ważna dla poprawnego funkcjonowania organizmu przez cały dzień. Następnie wybierz rozmiar, materiał, opcje przechowywania i nogi, aby stworzyć unikalną całość. Łóżka z naszej oferty to coś dla słodkich snów.

Jak do nas trafić?

Znajdź idealny materac

Rodzaj wkładu materaca wpływa nie tylko na komfort snu, wypoczynek, ale również na nasze zdrowie. Wkład jest swoistym „podwoziem” materaca i to jego zadaniem jest zapewnić Twojemu kręgosłupowi odpowiednie ułożenie i podparcie.

Materace sprężynowe bonellowe

Sprężyny bonellowe znajdują zastosowanie od bardzo dawna w tapicerstwie. Sprężyny obłożone są warstwą ochronną w postaci filcu, włókien kokosowych lub innych wypełniaczy, których zadaniem jest uniemożliwienie wydostania się sprężyny na zewnątrz. W zależności od rodzaju warstwy ochronnej materace mogą być twarde (kokos) lub miękkie (filc i pianka). Liczba zwojów sprężyny świadczy o sprężystości i grubości materaca. Im więcej zwojów tym materac jest grubszy i bardziej sprężysty.

Materace sprężynowe kieszonkowe

Kieszonkowce inaczej materace woreczkowe to wciąż kategoria materacy sprężynowych. W odróżnieniu od bonellowych sprężyny są o znacznie mniejszej średnicy w kształcie walca i dodatkowo umieszczone są w specjalnych „kieszonkach” z tkaniny. Dzięki temu są od siebie odizolowane i każda sprężyna pracuje niezależnie. Materac zyskuje na elastyczności i bez trudu dopasowuje się do kształtu ciała - im większa liczba sprężyn na m2 tym lepsza sprężystość i lepsze odwzorowanie kształtu ciała. Wkłady w materacach obłożone są piankami poliuretanowymi, które są tańsze, ale mniej trwałe, a te lateksowe są droższe, ale trwalsze i o większej elastyczności.

Materace lateksowe

Lateks to zwulkanizowane mleczko kauczukowe - naturalny kauczuk jest mieszany z lateksem syntetycznym. Proporcje kauczuku naturalnego decydują o jakości materaca. Obecnie do budowy niektórych materacy wykorzystywany jest 100 % lateks naturalny. Do zalet lateksu należy jego wyjątkowo duża elastyczność, nie odkształca się pod wpływem ciężaru. Doskonale sprawdza się jako jeden materac dla dwojga osób. Materace z wkładem lateksowym świetnie współpracują z regulowanymi stelażami.

Materace termoelastyczne

Pianka wypełniająca taki materac potrafi reagować na ciepło ciała. Pod wpływem temperatury osoby leżącej pianka wypełnia i odwzorowuje kształt ciała za sprawą miękkiej powierzchni. Efektem działania pianki jest mniejszy nacisk na mięśnie i naczynia krwionośne podczas snu. Materace termoelastyczne, podobnie jak lateksowe, nadają się do zastosowania z stelażami regulowanymi.

Dobre rady

Zbyt twardy materac nie podpiera punktowo naszego ciała co powoduje, że naczynia krwionośne są uciskane, a mięśnie skurczone i napięte. Osoba śpiąca na takim materacu obudzi się zdrętwiała i będzie miała kłopoty z krążeniem. Gdy śpimy na materacu zbyt miękkim zapadamy się, a nasz kręgosłup będzie się wyginał co z kolei spowoduje bóle pleców i kręgosłupa. Dlatego ważne jest dobranie materaca o odpowiedniej dla nas sprężystości. Do najtwardszych należą materace z wkładem płyty kokosowej. Do mitów należy stwierdzenie, że materac im twardszy tym lepszy dla kręgosłupa.

Strefy twardości występują w materacach o zróżnicowanym stopniu twardości. Zmniejszona sztywność występuje w strefie zwiększonego nacisku (ramiona, biodra) - tam gdzie ciało jest najbardziej narażone na ucisk. Natomiast usztywniona część środkowa materaca prawidłowo podtrzymuje sylwetkę kręgosłupa. Ważne! dla osób o wzroście poniżej 160 cm strefy w materacach nie będą odpowiednio rozłożone. W takim przypadku lepiej zdecydować się na inny rodzaj materaca.

Znaczenie sprężystości punktowej rośnie w przypadku wyboru materaca dla dwojga. Nawet w przypadku znacznej różnicy wagi, osoba o mniejszej wadze nie powinna odczuwać zmiany pozycji przez drugą osobę. Każda dodatkowa warstwa jak płyta kokosu i filc sprawia, że sprężystość punktowa maleje. W takim przypadku najlepiej wybrać materac o dużej sprężystości punktowej.

Pokrowce materacy w większości wykonane są z bawełny, która dobrze oddycha i wchłania wilgoć. Dla osób uczulonych na surowce naturalne przeznaczone są pokrowce antyalergiczne, wyposażone w zamek rozdzielny z możliwością prania. Pokrowce pikowane naturalną owczą wełną dają ciepło, ale nie nadają się do prania dlatego są one zazwyczaj na stałe zaszyte bez możliwości zdjęcia. Dla zwiększenia wygody i trwałości materaca warto zaopatrzyć się w przekładkę lub ochraniacz. Wykonuje się je z pianki poliuretanowej ze zdejmowanym pokrowcem, który nadaje się do prania.

Katalogi

M&K Foam Koło - łóżka

M&K Foam Koło - materace

Signal

Drewmax - meble w 100% z drewna sosnowego

Drewmax - meble w 100% z drewna bukowego

Vero

Producenci

+